Liberec HandballTJ Dukla Praha B
37:38
so 25. 3. 2023 18:00 @ ZŠ Dobiášova, 2. liga SZ Čechy, 15.

Sny o titulu jsou pryč, muži na Dobině po velkém boji podlehli rezervě pražské Dukly

V sobotu 25.3.2023 se na Dobině odehrálo jedno velmi kvalitní utkání. Naši muži na domácí palubovce vyzvali Duklu Praha „B“. Šlo o souboj prvního s druhým celkem 2.ligy SZČ, přičemž Dukla za celou sezonu neztratila zatím ani bod a naši chlapi prohráli pouze právě na Dukle. Utkání se divákům muselo líbit, šlo o rychlou moderní házenou a velkou bitvu nakonec vyhráli Pražané o jedinou branku s konečným skóre 37:38 z pohledu Libereckých.

Nejdřív pár slov o domácí sestavě. Do zápasu bohužel nemohli zasáhnout z důvodu zranění pivot Mrázek s Hajerem. To bylo velké oslabení pro libereckou sestavu, jelikož na pivotu musel alternovat Dan Matula, který tuto pozici hrál snad poprvé v kariéře. Nutno ale říct, že se toho zhostil se ctí a odehrál dobré utkání. Dále se zápasu nemohl aktivně na hřišti účastnit Martenek, který se zranil minulé kolo v Ústí nad Labem. Naopak v sestavě se poprvé na jaře objevil starší z Hájků, Michal. Sílu na spojkách vyztužil zkušený Lepieš, na křídle hráli stejně jako v Ústí Dan Vrba s Honzou Polákem. Do branky se vrátil po absenci v minulém kole Soukup, dvojku mu dělal Knittl.

Teď něco o našem soupeři z hlavního města. Do Liberce přijeli hosté ve velmi silné sestavě. Extraligu pravidelně hraje hned 6 hráčů. Další z nich hrají druhou nejvyšší českou soutěž za týmy Chodova či Vršovic. O jejich kvalitě svědčí všechny dosavadní zápasy druhé ligy, které vyhráli o parník. I naši muži na jejich palubovce utrpěli na podzim vysokou porážku 39:26. Nicméně do Liberce nepřijel šikovný pivot Matějka, a tam viděli Liberečtí možnou šanci na postavení taktiky proti soupeři.

Do zápasu vstupovali domácí s vytaženou obranou krajních spojek, čímž chtěli eliminovat velkou sílu Dukelských právě na postu krajních spojek. Jak jsme zmiňovali, do Liberce nepřijel pivot Matějka, a tak střední spojky soupeře nebyly schopné tak dobře kombinovat s pivotem. Taktika se domácím vyplácela, jelikož konečně zachytili začátek zápasu s Pražany a hráli vyrovnané utkání. Ba co, naši muži byli v prvním poločase lepším celkem na hřišti. Obrana ve spolupráci s brankáři fungovala dle domluvy a v ofenzivě se dařilo proměňovat střelu za střelou. Velmi se povedl závěr poločasu, a i díky tomu domácí disponovali v poločase vedením o 4 branky, 20:16.

I ve druhém poločase se hrála rychlá, vyrovnaná házená. Na domácích bylo přeci jen o něco víc vidět, že pomalinku docházejí síly a Dukelští začali víc a víc stahovat. Domácím se v útoku nepodařilo proměnit pár vyložených šancí, ztratili nějaké balony v důsledku čehož se hosté dotáhli a do posledních 10 minut se šlo už za vyrovnaného stavu. Domácím borcům se vůbec nepovedla pasáž od 50.-55. minuty, kde Dukla zvýšila obrátky a zápas definitivně zlomila ve svůj prospěch, když se dostala do vedení o 4 branky. I přes mohutný tlak v posledních minutách zápasu se našim chlapům už bohužel nepodařilo dotáhnout, a tak Dukla u nás zvítězila o jednu branku.

Suma sumárum se zápas musel líbit. V útočné fázi se nejvíce dařilo kapitánovi Patriku Matulovi, zdatně mu sekundoval Honza Hájek s Martinem Lepiešem. Nedá se říct, že by někdo něco vypustil. Všichni hráči odehráli zápas na hraně, někteří možná dokonce za hranou svých možností, za což si zaslouží uznání. Do Dobi areny se přišlo podívat okolo 200 diváků, za což jim děkujeme a věříme, že odcházeli naplněni dobrým pocitem z pěkné házené.

Hodnocení zápasu očima trenéra Ondry Harbicha:

"Do zápasu jsme vstupovali s vědomím, že jen výkon na hranici našich možností nám může přinést důležité vítězství, které by nás udrželo ve hře o vítězství v lize.

Od prvních minut jsme praktikovali aktivní obranu s vysunutými krajními spojkami, abychom eliminovali střeleckou sílu hostů. To se relativně dařilo, ale když se v naší obraně objevilo sebemenší okénko, dukelští ho dokázali využít. V útoku jsme si dokázali držet velmi vysoké procento úspěšnosti. Dařilo se nám hlavně ve hře 1:1. Stav byl vyrovnaný až do 21. minuty. Poté se nám podařilo odskočit na poločasových 20:16.

Bohužel se nám nepodařil vstup do druhého poločasu dle představ a Dukla po 11 minutách smazala náš náskok. Vyrovnané utkání jsme drželi ještě do 51. minuty, když na 30:30 vyrovnával Knob. Po vyloučení M. Lepieše odskočili hosté až na rozdíl 4 branek. Nám se nedala upřít snaha a bojovnost, ale bohužel jsme dokázali poue zkorigovat na konečný výsledek 37:38.

Hráči dokázali proti Dukle podat rozhodně nejlepší sezónní výkon, který nakonec na vítězství nestačil. V prvním poločase jsme dokázali být lepším týmem. Prosazovali jsme se ve hře 1:1, drželi vysoké procento střelby ze střední vzdálenosti. Ve druhém poločase bylo s přibývajícími minutami vidět, že síly ubývají. Bohužel jsme v důležitých úsecích neproměnili tutové šance, udělali zbytečné technické chyby a propadali v obraně. Každé naše zaváhání dokázali dukelští potrestat a zápas nakonec zvrátit ve svůj prospěch.

Výborným výkonem se prezentoval M. Lepieš, střelecky nás táhl P. Matula. Na pozici pivota velmi solidně zaskočil za zraněné spoluhráče D. Matula. Všichni hráči ale podali výkon na hranici svých možností a do posledních vteřin nepřestávali bojovat. V neposlední řadě patří velký dík divákům, kteří nás po celý zápas neúnavně podporovali."

Fotogalerii naleznete na našem Flickru přes proklik níže.